Česká literární bibliografie Czech Literary Bibliography

Co na poli literatury zasel loňský rok

Pokud jste už přečetli všechny knižní vánoční dárky a přemýšlíte, co na svůj seznam četby zařadit dále, můžete se inspirovat například některou z anket, v nichž vybraní respondenti či redakce časopisů reflektují nejvýraznější literární novinky uplynulého roku.

Na druhou stranu, jak ve svém článku píše novinář Josef Chuchma, tyto ankety je třeba brát s rezervou nejen proto, že i ony jsou sestavovány na základě subjektivního hodnocení respondentů. Jejich relevanci výrazně ovlivňuje mj. také doba, v níž jsou uveřejněny:

‚Tlačenice‘ o knihy roku vede k soupeření o to, kdo své výsledky vyhlásí první. ‚Píárově‘ se to dá pochopit: když jste pátí mezi těmi, kdo knihy roku zveřejnil, nejste už úplně zajímaví.

Ovšem tyhle závody vedou k tomu, že se sbírají hlasy řadu týdnů předtím, než daný rok fakticky skončil. Jenomže právě v posledních pěti šesti předvánočních týdnech putuje na pulty řada titulů včetně výrazných, které by ve výročních anketách, pokud by byly časově korektní, neměly být přehlédnuty.

Pokud se tedy žádný z anketních titulů netrefil do vašeho vkusu, můžete se v našich databázích porozhlédnout i po jiné četbě – např. mezi prosincovými či lednovými záznamy, díky nimž vám neuteče žádný z anketami potenciálně opomíjených titulů.