Česká literární bibliografie Czech Literary Bibliography

Sekce bibliografie literárního samizdatu a exilu

Sekce bibliografie literárního samizdatu vznikla v rámci ČLB v roce 2016. Zpracovává neoficiální časopisy především české, okrajově však i slovenské a polské provenience. Časové rozmezí excerpovaných časopisů je od padesátých let do počátku devadesátých let 20. století, s hlavním těžištěm v periodikách vznikajících v době normalizační a předrevoluční. Vedle zpracování periodik je pozornost zaměřena i na analytické zpracování neperiodických sborníků vydaných nejen v rámci proslulých samizdatových edic, ale i mimo ně.

V roce 2023 byla excerpční činnost nových samizdatových titulů pozastavena a probíhá redakce databáze, v témže roce započala excerpce exilových periodik.

Od roku 2023 řeší členové týmu projekt Český literární exil 1948–1989, který je financován z programu NAKI II Ministerstva kultury ČR. Hlavním úkolem bibliografického týmu je zpracování článkové bibliografie exilových časopisů z uvedeného období. Proměnlivé geografické rozprostranění klíčových exilových osobností, institucí a periodik pak zachytí připravovaná tematická interaktivní mapa.

Hlavním zdrojem zpracovávaného materiálu je knihovna Libri prohibiti, dále webová stránka scriptum.cz, zpřístupňující mj. skeny samizdatových periodik, některé exempláře pocházejí z archivu Československého dokumentačního střediska, nyní spravovaného Národním muzeem, a ze soukromých sbírek.

Kromě bibliografické činnosti jsou členové sekce zapojeni do vědeckých projektů úzce souvisejících s tématem alternativní kultury poválečného východního bloku, disentu a neoficiální literatury sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. V rámci nich spolupracují s kolegy ze zahraničních institucí a výzkumných platforem, např. s polským literárním institutem IBL a mezinárodní platformou NEP4DISSENT, podporovanou z prostředků výzkumného programu Horizon 2020, s jejichž kooperací vzniká databáze polonik v českém samizdatu. Dalším výstupem mezinárodní spolupráce je anglická publikace Samizdat Past and Present – sborník textů předních literárních vědců a kritiků. Vedle toho členové týmu aktivně vystupují v rámci tematicky zaměřených konferencí (VI. Kongres světové literárněvědné bohemistiky; Underground a druhá kultura ve střední Evropě; Archivy, moc, politika) a publikují studie a články v odborně zaměřených sbornících (50 let Indexu a Sixty-Eight Publishers).

Vedoucí sekce: Mgr. Gabriela Romanová

Bc. Renáta Cebe
cebe@ucl.cas.cz
222 828 206
Bc. Nikola Dlabajová
dlabajova@ucl.cas.cz
222 828 206
Mgr. Anna Gnot, Ph.D.
gnot@ucl.cas.cz
222 828 113
Mgr. Marta Kellerová Kordíková
kordikova@ucl.cas.cz
222 828 135
Mgr. Dominik Melichar
melichar@ucl.cas.cz
222 828 206
Mgr.  Pavel Nevyhoštěný
nevyhosteny@ucl.cas.cz
222 828 206
Mgr. Gabriela Romanová
romanova@ucl.cas.cz
222 828 206
Mgr. et Mgr. Šárka Sladovníková
sladovnikova@ucl.cas.cz
222 828 206
Aktuality

Nová funkce VuFindu

Záleží nám na tom, aby se vám s databázemi České literární bibliografie pracovalo co nejlépe. Proto kromě velkých změn průběžně implementujeme také celou řadu menších, ale praktických funkcionalit, které vám mohou zásadně usnadnit práci a pomoci najít přesně to, co hledáte. číst dále

15. 4. 2025

20 000 exilových záznamů

Začátek roku je v ČLB vždycky plodný, alespoň co se počtu záznamů týče. Většinu ostatních aktivit se zpravidla snažíme dotáhnout ještě před Vánoci, abychom si svátky vychutnali v poklidu a vstupovali zároveň do nového roku s čistým pracovním stolem, a tak jsou leden a únor měsíci, kdy se můžeme věnovat především excerpci nebo dílčím úklidům databáze, než se na jaře začne probouzet ze zimního spánku obvyklý „literární mumraj“ a spolu s ním i různé nové projekty, výzvy, úkoly a události. číst dále

12. 2. 2025

PF 2025

Pokojné Vánoce a splněná očekávání i příjemná překvapení v novém roce Vám přeje ČLB. číst dále

23. 12. 2024

Digitálních nástrojů a zdrojů není nikdy dost

Pokud byste se zítra náhodou nacházeli v Opavě a hledali místo, kam se uchýlit před nevlídným zimním počasím a zároveň zde načerpat trochu nových vědomostí, určitě jej naleznete na půdě Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě, kde se koná bibliografický workshop pod (naopak velice vlídným) vedením naší kolegyně Marty Škubalové. číst dále

10. 12. 2024
Další aktuality