Sekce slouží jako centrum pro výzkum a inovace v rámci infrastruktury Česká literární bibliografie. Předmětem zkoumání je literatura, literární historie a literární provoz z lokální i globální perspektivy. Specializuje se na rozvoj bibliografické datové vědy a dalších komputačních a kvantitativních metod, které kombinuje s dosavadními sociologickými, textologickými a jinými kvalitativními přístupy k literárnímu bádání.
Mezi hlavní badatelské cíle sekce patří soustavně mapovat šíření české literatury ve světě pomocí sběru bibliografických dat o knižních i časopiseckých publikacích a biografických dat o překladatelích z češtiny. Dále je její snahou vyvíjet digitální nástroje pro analýzu a vizualizaci dat velkého rozsahu, které postihnou globální literární provoz, zejména překlad a mezinárodní recepci české literatury, jakožto typické menší literatury evropské. Sekce se rovněž aktivně účastní mezinárodní diskuse o teoriích a metodách potřebných k zachycení globální literární činnosti, které zohlední mnohovrstevnatost literární produkce a různorodost životních trajektorií tvůrců i publikačních a recepčních trajektorií jejich děl.
Sekce rozvíjí bádání v oblasti bibliografické metodologie, podporuje mezinárodní standardizaci dat a prosazuje principy FAIR, čímž přispívá k tomu, aby datové soubory používané ve výzkumu byly přístupné a opakovaně použitelné pro různé vědecké aktivity.
Vedoucí sekce: Mgr. Ondřej Vimr, Ph.D
Kontakt: vimr@ucl.cas.cz