V únoru 2025 byla uvedena do provozu nová verze elektronické databáze České literární osobnosti, která nyní funguje v rozhraní VuFind a nabízí řadu vylepšených i zcela nových funkcionalit.
›V únoru 2025 byla uvedena do provozu nová verze elektronické databáze České literární osobnosti, která nyní funguje v rozhraní VuFind a nabízí řadu vylepšených i zcela nových funkcionalit.
›V květnu 2024 došlo k významnému vizuálnímu i funkčnímu vylepšení VuFindu. Kromě kompletní změny grafické podoby do něj přibyly například 4 nové databáze, betaverze rejstříků, modul Můj účet nebo pokročilé exportní funkce.
›Česká literární bibliografie začala nabízet datové sady jednotlivých databází k dalšímu užití v režimu open access. Všechny datasety jsou uloženy a archivovány v institucionálním repozitáři ASEP.
›Zahájení řešení dvou pětiletých projektů NAKI – Český literární exil 1948–1989 a ALKARO – Almanachy, kalendáře, ročenky v českých zemích 1801–1945.
›V roce 2023 byla excerpční činnost dalších samizdatových titulů pozastavena a probíhá redakce databáze, která ke konci roku 2022 čítala přes 21 tisíc záznamů.
›Vyhledávací rozhraní VuFind bylo spuštěno v roce 2021 a slouží k prohledávání databází České literární bibliografie.
›Při ČLB byla ustavena Sekce pro globální a digitální literární studia, věnující se kvantitativnímu výzkumu bibliografických dat.
›V rámci konsorcia DARIAH-ERIC byla pod koordinací Polské literární bibliografie a ČLB ustavena Bibliographical Data Working Group.
›Byla navázána užší spolupráce s Polskou akademií věd v rámci projektu Future of Polish and Czech Literary Bibliography: Towards integration and exploitation in comparative research.
›Se zahájením řešení projektu Český literární internet byl při ČLB byl ustanoven tým bibliografie literárního internetu a databáze ČLB byly rozšířeny i o tuto oblast.
›Při ČLB byl ustanoven tým bibliografie literárního samizdatu a byly zahájeny práce na analytické bibliografii samizdatových periodik.
›Na základě výsledků mezinárodního hodnocení výzkumných infrastruktur z roku 2014 byla ČLB zařazena na Cestovní mapu výzkumných infrastruktur ČR pro výzkum, vývoj a inovace.
›Edice byla založena při výzkumné infrastruktuře Česká literární bibliografie a slouží k vydávání specializovaných bibliografií z oboru literární vědy či příbuzných disciplín a zároveň odborných a metodologických publikací s bibliografickou tematikou.
›Vojtěch Malínek sestavil příručku Metodika zpracování oborové analytické bibliografie, která vznikla v rámci projektu Bibliografie české literární vědy 1945–1960. Metodické aspekty článkové bibliografie a jejich aplikace v praxi.
›Konsorcium literárněvědné bohemistiky vzniklo během V. kongresu světové literárněvědné bohemistiky. Jeho cílem je propojit zahraniční bohemistická pracoviště formou zastřešující sítě a ustavit organizovanou platformu pro vzájemnou spolupráci.
›Proběhla konverze historických bází ČLB z proprietárního systému CDS/ISIS do systému Aleph. V jejím rámci bylo převedeno 7 dílčích bází obsahujících bezmála 430 000 záznamů.
›Byl zpracováván projekt Bibliografie české literární vědy 1945–1960. V jeho rámci byla pořízena literární bibliografie tohoto období a oba hlavní celky ČLB tak byly propojeny do souvislé chronologické řady.
›Proběhla digitalizace a zpřístupnění lístkové kartotéky Retrospektivní bibliografie. Kartotéka byla nově zpřístupněna v systému RETROBI a díky propojení s OCR přepisy umožnila fulltextové vyhledávání v datech.
›V rámci grantu Digitalizace knižního katalogu Ústavu pro českou literaturu a zpřístupnění databáze osobností české literatury (2004–2008) se začala zpracovávat veřejně dostupná elektronická databáze České literární osobnosti.
›Bibliografická databáze byla poprvé zpřístupněna na webových stránkách ÚČL a pravidelně aktualizována v týdenním intervalu.
›V rámci projektu Rešeršní informační systém české literární bibliografie byly do databázové podoby převedeny bibliografické ročenky Česká literární věda pro léta 1961–1980.
›V rámci projektu Věcný informační tesaurus obecného literárního, vědeckého a společenského bytí české národní kultury 1770–1945 byl proveden přepis části Retrospektivní bibliografie do lístkové podoby.
›Od roku 1990 začala být Česká literární bibliografie jako jedna z prvních v ČR zpracovávána v databázovém systému CD/ISIS.
›František Knopp, co-founder of the Centre for Information on Literary Studies and author of the following bibliographies, became an employee of the Institute:
Po transformaci ÚČL v Ústav pro českou a světovou literaturu v průběhu 70. a 80. let vznikají bibliografie slovanských a západních literatur, seřazené do následujících řad:
Emanuel Macek vydal metodickou příručku Bibliografie české beletrie a literární vědy. Publikace sumarizuje dosavadní metodické postupy vyvinuté při bibliografickém pracovišti ÚČL, zejména pak při zpracování retrospektivní bibliografie.
›Pod redakcí Václava Broučka, Jaromíra Jedličky, Borise Mědílka a Emanuela Macka vychází bibliografická ročenka Česká literární věda 1962. V následujících letech vyšly ročenky pro období 1961–1980. Poslední z nich pro rok 1980 vyšla roku 1992.
›Olga Balášová, Miroslav Laiske, Emanuel Macek a Jaroslav Nečas připravili k vydání Bibliografie české literární vědy. 1945–1955: práce o české literatuře (1964).
›K ústavu byl připojen Kabinet pro filologickou dokumentaci a začalo soustavnější budování staročeské sbírky.
›V Ústavu pro českou literaturu začal pracovat Emanuel Macek, pozdější dlouholetý vedoucí bibliografického oddělení a tvůrce konceptu vybudování dnešní Retrospektivní bibliografie české literární vědy coby generální retrospektivní literárněvědné bibliografie pro období od počátků národního obrození do roku 1945. Je autorem mj. následujících bibliografií:
V Ústavu pro českou literaturu začal působit Miroslav Laiske, jeden z čelných představitelů české literární bibliografie a zakladatelů její koncepce. Z jeho bibliografického díla zmiňme např.:
Se schválením Organizačního řádu ÚČL ČAVU byla ustanovena rovněž koncepce budoucího bibliografického oddělení.
›