Česká literární bibliografie Czech Literary Bibliography

Závěrečný workshop představil výsledky projektu Český literární internet

Ve středu 28. dubna se několik desítek zájemců zúčastnilo závěrečného online workshopu k projektu Česká literární bibliografie – Český literární internet: data, analýzy, výzkum.

Cílem projektu je výzkum české literatury na internetu a vybudování základní informační infrastruktury pro tuto dynamicky se rozvíjející oblast. Zahrnuje zpracování analytické bibliografie českého literárního internetu, vývoj softwarových nástrojů pro analýzu těchto dat a vědecký výzkum s důrazem na problematiku vztahu literatury, nových médií, internetu a čtenářství.

— více o projektu

Vojtěch Malínek: Projekt Český literární internet

V úvodu workshopu prezentoval Vojtěch Malínek projekt samotný a jeho hlavní úkoly.

Pavla Hartmanová: Analytická bibliografie ČLI – výzvy a výstupy

Pavla Hartmanová, vedoucí bibliografického týmu projektu, představila výzvy a výstupy bibliografické části projektu.

Jiří Trávníček: Čtení digitální versus čtení tradiční

Výzkumem českého literárního internetu se zaměřením na čtenářství se zabýval Jiří Trávníček. Jak často a co čteme na internetu? Liší se digitální čtení od čtení na papíře? A co to říká o samotném čtení?

Karel Piorecký: Od umělé inteligence k Instagramu. Několik sond do digitální literatury a kultury

Několik sond do digitální literatury a kultury nabídl Karel Piorecký, který zkoumal počítačově generovanou literaturu a umělou inteligenci, populární a amatérskou literaturu na českém internetu a literární kulturu v post-digitální éře.

Vojtěch Malínek: Statistický a analytický modul

V závěrečné části workshopu prezentoval Vojtěch Malínek softwarové nástroje pro analýzu bibliografických dat o českém literárním internetu.